https://naijtimes.com/2019/01/18/2019-presidency-rmd-jim-iyke-sani-danja-sambo-others-get-atikus-appointment/

2019 presidency: RMD, Jim Iyke, Sani Danja, Sambo, others get Atiku’s appointment-2019 presidency: RMD, Jim Iyke, Sani Danja, Sambo, others get Atiku's appointment

The presidential candidate of the Peoples Democratic Party, PDP, Alhaji Atiku Abubakar, has constituted various standing committees comprising over 2,000 members.

The list contains some names of prominent Nollywood actors, including Jim Iyke, Richard Mofe-Damijo and Kannywood Superstar, Sani Danja .

Also, the son of a former Vice President, Namadi Sambo, made the list of 2000 appointees into Standby Committee.

The announcement was made by the Office of the Special Adviser, Youths And Support Groups to the former Vice President.

It was signed by the Special Adviser, Youths & Support Groups, Amb Aliyu Bin Abbas.

The statement added, “Atiku has made an announcement of the appointment of several seasoned individuals and Support Groups with experience, exposure and expertise, in line with its goals and objectives to ensuring the total victory of His Excellency, Atiku Abubakar Gcon, the Presidential Candidate of the Peoples Democratic Party in the February, 2019 elections.

“These appointments which are broadbased and national in outlook, represent a determined effort to engaging the very best and efficient hands in the effort of mass mobilization and community outreach.

The full list of committees and members below:

“Appointment Of Standing Committees.

Office Of The Special Adviser, Youth And Support Groups To His Excellency Atiku Abubakar, GCON

1. National Secretariat, Finance And Fund Raising

Amb Aliyu Bin Abbas—Chairman

Hon.Emmanuel Omobieje —-Vice Chairman

Dr. Anthony Okonkwo, Phd – Secretary

Hon. Ode Oghogho

Dr. Sani Adamu

Hon. Daniel Emmanuel Gengle

Omienye Arthur

Dr. Engr Uche D. Okoh

Mohammed Namadi Sambo, Jr

Armstrong Adah

Fatima Sani Kibiya

Amb. Popoola Isiaka Olamilekan

2. Zonal Committee North East

Esv. Jibrilla Madu Gadzama — Chairman

Hon. Abubakar Saleh Dudu

Abdullahi Zangina Maina Maji

Muhammad Idris Babagana.

Muhammadu Bello

Pastor Ayuba Wassan

Zakaiya Ibrahim Bokko

Sufyan Adamu

Mohammed Abubakar

Ede Boniface Augustine

Babani Ahmed Abu

Hamza Sadauki

Daniel Peter Zira

Alh. Sabo Jaddah

A.A Lawan Uba

Alh. Sanni Adamu

3. Zonal Committee North West

Comrade Saidu Bello— Chairman

Lawal Abubakar Zannah – Vice Chairman

Sani Haliru Maiwa

Kabiru Amadu Mai Palace

Abdulmumini Haruna Utono

Nuhu Liman

Abdallah El-Kurebe

Ahmed Ahmadu

Idrisu Aliyu Damare

Alh. Yusuf Ardo

Abubakar Alibaba

Aminu Adamu

Kabiru Yusuf

Khuzaifa Shuaibu

Alh. Haruna Yakubu

4. Zonal Committee North Central

Amb. Golkuna Yohanna Gotom Chairman

Hon. Ibrahim Audu Vice Chairman

Kabir Babba Kaita

Lawal Abubakar Zannah

Ojo Livinproof Samson

Princess Angela Torkula

Kazeem Tanimu

Alhaji Kabir Babba Kaita

Comrade Faruk Datsama

Mohammed Grema

Siyaka Obaro Khadijat

. Noah Akav Yaji

Hon Jiritmwa M. Goyit

Hon Florence Adam

Ada Fredrick

Okoro Chibuike

Idoko Amedu Idoko

Jeff Udende

Hamza Sadauki

Abubakar Abdullah

5. Zonal Committee South West

Hon Mogaji Chris Fawole—Chairman

Otunba Bolaji Adigun—Deputy Chairman

Odugbemi Olayemi Nimota

Akintunde Sheriff Bello

Folorunsho Cousym Akinlabi

Hon. Abiola Obanoyen

Comrade Ayyub Giwa

Owoeye Oyeniyi

Shittu Lukman

Olelekan Odejimi

Prince Adewole

Wale Alabi

6. Zonal Committee South-South

General Israel Eshanekpe, A.K.A Akpodoro–Chairman Barr. Splent Martins Ubuluku

Comrade Famous O. Otamere

Athanasius Ugbome

Maxwell Zemonovie

Awele Odunze

Festus Ojedor

Prince Ekpo

Ejiro Okoro

Baron Mike

Amb. Enobong Inyang A.K.A Don-P

Hon. Meshack Onyeche

7. Zonal Committee South East

Barr. Sunday Umeha- Chairman

Aisha Oby Mezi.

Njoku Chris Udechukwu

Chuba Vincent Udechukwu

Anthony Nwachukwu

Goodluck Amechi Okorie A.K.A Igwe Ogazy

Comrade Edede Franklyne MaduabuchObioma Odoemelam

Mr. Michael Secretary Af. Anambra Engr. Moses Anene

8. Standing Committee On Media Relations And Publicity

Jacob Onjewu Dickson— Chairman

Comrade Akpa Francis — Vice Chairman

Mr. Sunny Areh

Amb. Grema Sulaiman Al’arabi

Oludare Olatunde

Sunday Nomeh

Prince Philip Chukwuedo Igwenwanne

Mr Immanuel Penda

Jubrin Ayuba (Sarkin Yakin Atiku Abubakar)

Theresa Tondo

Habib Idris

Ishaq Mohammed Zakari

9. Committee On Contact & Mass Mobilization

Prince Godwin Momoh –Chairman

Dr. Aslam Aliyu—Vice Chairman

Prince Dan Mbachi

Chief Paul Ukwamedua

Prince Olatunji Olusoji

Suleman D Yusuf Gaga

Abel Ankeli

Suberu Abdulrazak

Comr. Hamzah Sanusi Nassarawa

Hon. Hilary Nworie Ifere

Agbabiaka Folake Mustapha

Balarabe Oshiafi

Barr. Efe A Wilson

Naziru Habibu Ali

Ibrahim Tukur Bage

Mika’il Ibn Hassan

Omotor Aghogho Larry

Bishop Kings Mayo

Christopher Jalo

Friday Tumba

Silas Yerima

David Daniel

Bukola Adeojo

Zira Wampa

Bukola Augustine Adeojo

Nuhu Christopher Dateme

Stanley Amadi Nebo

Prophet Biodun Lawal

Prince Chinedu Asuz.

Dr. Timothy Prestige Adiele.

Osaźe Bello

Mr Roland Showing

Bishop Oyemadu

Gbenga Giwa

Hajiya Rukaya Abubakar

Fatima Musa

Dr Chijioke Nwandikom

Silasi Daniel

Hajiya Aishatu Mahmoud

Marcelus Chimezie.

John Ukwunnaya Paul

Gloria Sule

Sinebi Hungiapuko

Dr. Timothy Prestige Adiele.

10. Committee On Women Affairs

Hassana Abubakar—Chairman

Hajia Nana Khadijat Yahaya-Vice Chairman

Mrs Arit Okoi

Lady Ngozi Dike

Rose Ogbe

Veronica Odeh

Patricia Anwuyi

Mariam Khalid Abdullahi

Princess Adekemi Adesanya

Maimuna Yusuf

Miss Rita Daniels

Mrs Elizabeth Fadahunsi

Princess Adekemi Adesanya

Fatima Sani Kibiya

Hajiya Aisha Mahmou

Elizabeth Johnson

Cecilia Daniel

Hajia Aishatu Abdullahi

Florence Williams

Delphine Oby Nnebe

Hajia Habiba Ajana

Emilia Ogechukwu

Hon. Mrs Uwakwe Josephine

Hon. Juliana Obetta

Hajia Rakiya Abdullahi

Fatima Tuge

Mary Nyito

Queen Aishat Shamaki

Dr. Mrs Joana Solomon

Adenike Kajogbola

Hajiya Zainab Sir Cham Musa

Mrs Helen Otis Ideozu

Aisha Abdullahi Hudu

Abdullahi A. Makya

Martha Maikasuwa

Princess Maureen Iham

Hon. Tara Uju Uzor

J C Yinka Sanni

Saratu Yonana

Glorious Amalu-Jack

Hajia Luba Ahmed

Edna Uba

Hajiya Medena

Mohammed Jafar

Evangelist Emem Emmanuel

Naama Bulama

12. Standing Committee On Logistics And Field Operations

Chief Ovat Ayabom –Chairman

Dr Emenana Bright –Deputy Chairman

Comr. Chukwuemeka Gabriel

Mrs.Julianah Ekuntola

Mbat Nicholas

Hon. Amalunwaeze Kenneth

Princess Chinonso Chukwudi

Mohammed Salifu

Sufyan Adamu

Ustaz Muhammed Murtala

Hon.Tahir Imam Abdulahi

Adekanmbi Siyanbade

Comrade Michael Nochis

Stephen Orukpe Esg

Ahmed S. Danladi

Comrade Sunday Kawen Orshi

Engr Samson Ogacheko

Agumagu Colins

Jude Edozie

Usman Sanusi

Blessing Agusiobo

Adam Ogomugo

Hajia Rakiya Ahmed

Alh Sani Abdullahi

Comrade Faruk A. Shehu Jabo

Mike Ofoegbu

Dominion J Adie

Mohammed Abdullahi Garba

Ayodele Olalere

Mustapha Irumekhai

France Ojode

Frances Wanso Onukwalu

Mr Nnamdi Aziude

Comrade Ogah Patricia

Joshua Ahmed Michika

Engr Andy Oga Iji

Hon. Eze Ejike

Comrade Sabastine Iliya

Abdullahi Jimoh

Ovat Emmanuel

Dr Ndoma Methusela

Barrister Ahmed Muhammed

Comr John A. Chukwu

Andy Iji

Jamba

Mohammed Nura Kabir

Mohammed Abubakar

Moses Ahmodu

6 Contact And Mobilisation Sub Committee

A Sadeeq

Yasir Sanir

Tahir Imam Abdullahi

Comrade James Abel

Blessings Iwalaye

Evans Alexander Ojiri

Hon Johnson Adamu

Rev Isaac Chukwu Noyerem

Paul Samson

Alh. Aminu Ibrahim

Comrade Safiyanu Safiyani

Comrade Nonso B Okeke

Comrade Joseph Opuama

Comr Samson Akan

Prince Emmanuel Mounkurigha

Ajuluchukwu Ozor Eze

Comrade Uchenna Linus

Amb. Saibakumo Williams

Hon. Bashir Abdulraham

Princess Adekemi Adesanya-Eboda

Chief Lawrence Igbe Okojie

Hon. Hyacinth J.J Harsila

Mr Ogaba Ujokwu Godwin

Mohammed Abdulmalik

Kanpe Istofanus

Comarade Bertram David Agbong

Comrade Agaji F. Ali

Prince Onyeoma

Hon. Sinihabila James

Comrade Divine Ogbonna

Bassey Elijah Usanga

Ayokunle Akinrimisi

C. K Ego

Chikaeze O.J

Micheal Odoh

Bright Anokwuru

Kabiru T Duhu

13. Standing Committee On Planning, Research & Strategy

Hon Goba Gomna —Chairman

Prince Felix Ihonre—Deputy Chairman

Mukthat Barda

Prof.Nzotta Chukwuemeka

Ibrahim Dahiru Danfulani

Hansunbe Joseph

Doc Robinson Enendu

Nasiru Shettima

Salim D. Abdullahi

Al Moruf Ashiru

Cmrade Sam Godstime

Franklin Edede

Hon. Usman Mohammed

Godwin Ochoga

Ovat Ayabom

Jackson Amos

Princess Kemi Eboda

Barrister Umar Magaji

Comrade Idowu Imoleayo

Hon. Balogun

Mrs Uche Okafor

Hon. Muhammed Shaibu

Amb. Victor Omachoko

Chief Mrs Arit Okoi

Anikwe Harrison

Samuel Ekpemi Nelson

Alhaji Abdullahi Ogboji

William Gambo Augustine

Comrade Adem Patrick

Imo Akpaneno

Dio Idoko

Comrade Akin Henry Omotayo

Alazigha Oweipa

Hon. Barnabas Bisong

Comrade Iloanya Ikechukwu

Idoko Amedu Idoko

Prince Asunogie Tajudeen

Pastor Johnson Omowunmi

Henry Ohiomojie

14. Standing Committee On Security & Intelligence Gathering

Mr. Asuquo Inyang –Chairman

Baba Ugbede Idachaba

Barry Avotu Johnson

John Jolly

Hon Onuorah Juliana

Alh. Yunusa Adamu

Hon. Muhammed Auwal Ibrahim

Jimoh Mohammed Ibrahim

Comrade Adams Ogwola

Musa Mai Jama’a

Abdullahi Umar Faruk

Haruna Adamu

Abdul Basit Abdul

Abarugo Christian

Facebook Comments

Leave a Reply